pátek 15. května 2015

Nigella Lawson nebo Nigella sativa?

Nigella sativa, lidově černý kmín, česky černucha setá. Jedná se o bylinu, jejíž semena se používají jako koření, vzhledově velmi podobné černému sezamovému semínku.
Nigella Lawson, britská kuchařka, která vydala několik televizních pořadů o vaření, vázajících se většinou k jejím kuchařským knihám.
Věčné téma, zda jméno může ovlivnit život. Myslím si, že Nigella měla už od narození do vínku dáno milovat jídlo ve všech jeho podobách. S jejím jménem ani není divu:) Takže ano, jméno může ovlivnit život:) Ale teď už k Nigelle samotné.
Já od ní mám dvě kuchařky, Vaříme expres a Chuť domácí kuchyně.
Jedna lepší než druhá. Jediné, co bych jim oběma vytkla, je český překlad! Zcela upřímně, někdy je naprosto nervy drásající a člověku je do breku. Kor když pak vidíte seriál, který vychází z receptů dané kuchařky a na vlastní oči a uši se můžete přesvědčit, že lze udělat i lidský, srozumitelný překlad, nikoli krkolomné zkomoleniny, které snad používá pouze automatický překladač. Leč to není chyba Nigelly :)
Té můžu vytknout pouze jedinou věc - že má hříšně dobré recepty, kašle na linii a skvěle se na ni dívá. Na Prima love její pořady šly snad všechny, konkrétně Nigella ve vánoční kuchyni, Nigella ve sváteční kuchyni, Nigella a její kuchyně, S Nigellou v italské kuchyni, Nigella vaří rychlovky a S Nigellou v kuchyni (má dvě série a jedná se o její první kuchařský pořad vůbec). Přiznám se, že ať si pustím kterýkoli díl, vždy to má stejný účinek. Zlepšení nálady a chuť si něco dobrého uvařit :) Když ji vidím, jak v kuchyni "tančí" a vaření si užívá, většinou mě přepadne hlad :) Nigellu mám jako únik od reality, odpočinek a dobíjení baterek. A taky jako záchranu, když mám chuť vařit, nevím co, a jsem líná hledat. Všechny recepty, co jsme od ní ozkoušela, stály za to. Nikdy jsem s ní nešlápla vedle. Ne vše, co jsem od Nigelly vařila, se mi podařilo nafotit, ale něco přeci jen. Takže voilá, dámy a pánové, pohodlně se usaďte a pokochejte se!
kukuřičná polévka s tortillou
(http://www.nigella.com/recipes/view/sweetcorn-chowder-with-toasted-tortillas-80)

lesklé "nákypky"

limetkový dort
(https://www.flickr.com/photos/nettsu/5328617731)

Placičky s uzeným lososem a zakysanou smetanou
(http://www.foodnetwork.co.uk/recipes/potato-pancakes-smoked-salmon.html)
risotto s cheddarem
 (http://www.nigella.com/recipes/view/cheddar-cheese-risotto-68)

Celá myšlenka představit Vám tuto energickou dámu vznikla jeden víkend, kdy jsem dělala její kuře s brandy :) Bohužel, hlad byl silnější než já, takže tady už naporcované, i s kousky slaniny, která se pekla uvnitř. Kuře bylo vynikající a hlavně hrozně jednoduché :)
kuře s brandy
 (http://www.foodnetwork.com/recipes/brandied-bacony-chicken-recipe.html)
I tento víkend se chystám vsadit na Nigellu, tentokrát na její recept na líné špagety, když potřebuje nakrmit puberťáky, a pak na salát s avokádem a kuřecím masem. A už teď se na to těším jako malá! :)
Kéž i Vám Nigella zlepší náladu, nebo aspoň pomůže vyřešit rodinný nedělní oběd, rychlou večeři v týdnu či ukojení chuti na sladké :)

3 komentáře:

 1. No teda, jsi fakt pilná kuchařka:-))))

  OdpovědětVymazat
 2. Nigellu miluju.... Strašně ráda se koukám na její pořady v televizi a když jsem se dozvěděla, že natáčí novou sérii, tak jsme byla štěstím bez sebe (otázkou ovšem je, jestli tuto sérii, kterou zrovna natáčí bude nějaká naše TV společnost kupovat a vysílat) Kuchařku, ale žádnou nemám :-/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marti ty kuchařky jsou v 90% předlohou pro její pořad, a v pořadu má většinou vypíchlé ty nejlepší recepty. Já kolikrát vařím tak, že si radši pustím daný díl, než bych koukla do kuchařky :) A lásku k Nigelle naprosto chápu, na ni je totiž radost se dívat, jak je při vaření šťastná a užívá si to :)

   Vymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.