pondělí 31. srpna 2015

Obří loutky

Kdo je z okolí Plzně, určitě zaznamenal humbuk ohledně Obřích loutek. Že bude účast hojná se dalo očekávat. Ale to, co nastalo, dle mě předčilo i očekávání organizátorů. Ať už ano či ne, je nutno jim přiznat ke cti, že organizace byla skvělá! Celý den byly posílené spoje MHD, které jezdily častěji a s delší soupravou, všude na trase byly TOIky, dostatek odpadkových košů, prostě po této stránce to zvládli na jedničku s několika hvězdičkami. Počet lidí je samozřejmě veličina neovlivnitelná, a už hodinu a čtvrt před začátkem představení bylo lidí jako zubů.
Pro ty, kdo vůbec neví o čem je řeč - v Plzni byly o víkendu obří loutky. Poprvé se všechny loutky sešly ve stejnou chvíli na stejném místě. Pro Plzeň, jakožto letošní hlavní evropské město kultury, bylo ve spolupráci se španělskou skupinou Carros de Foc připraveno představení La Niňa. Příběh byl o holčičce Elišce a jejích hračkách. Před představením samotným byly loutky rozmístěné v ulicích a představení bylo svým způsobem putování z náměstí do Depa, příběh se odehrával cestou (ze speciálního vydání novin EHMK jsem Vám vypsala i charakteristiku loutek, u kterých jsem byla.) Přiznám se, že jsme zvládly s mamčou absolvovat pouze první část, která se odehrávala právě na náměstí, a pak jsme zbaběle utekly k Salzmannům na pivo O:-) Ale ty davy se prostě nedaly zvládnout. Na jednu stranu mě mrzí, že jsem neviděla "v akci" draka nebo třeba vlčici, ale fyzicky to nebylo možné. Lidí mnoho a uličky uzoučké. I tak to byl obrovský zážitek. Létající orel s akrobatem a akrobatkou, za tmy, na náměstí u katedrály, to byla jednoduše božská podívaná. Ale dost slov, fotky mluví za vše...

bojovný rytíř Emil
Rytíř Emil je donkichotským opakem dona Quijota. Ač kouzelně zmatený, bezbranný a nešikovný, je zároveň velice vzdělaný a rozhodný. Loutka rytíře Frederica (pravým jménem, Emil je jméno zvolené do příběhu La Niňa) je první a tedy nejstarší loutkou Miguela Ánglea Bordery, uměleckého ředitele Carros de Foc.


drak, který je zbabělec...

...a bojí se už toho, že je drak.
Drak je zbabělec, který se bojí už toho, že je drak. Aby získal na vážnosti, doprovází jej skupina nebojácných ohnivců, kteří šermují mečem, plivají oheň nebo žonglují se zapálenými tyčemi. Loutka draka je nejdelší, měří celých 21m. Její temně rudá hlava se dokáže zvednout až do výšky 6,5m.

kůň Giant Royal Horse
Loutku bílého koně doprovází skupina baletek a na hřbetě jede akrobatka. Loutka koně dokáže běžet, zvedat hlavu nebo se postavit na zadní nohy. Na rozdíl od ostatních loutek nemá tato loutka vlastní motor, takže 1200kg živé váhy musí pohánět lidská síla.

velbloud Kamil
Velbloud Kamil má po celou dobu příběhu velkou žízeň. Tato touha ho žene kupředu s holčičkou na hřbetě. Loutka velblouda má v sobě motor, váží 2200kg, měří 2,9m na výšku a 2,2m na šířku. Uveze dva lidi a dokáže hýbat hlavou.

vlčice Chrtka
Vlčice, tedy Chrtka, která od dob vzniku plzeňského znaku trochu ztloustla, je oddanou průvodkyní holčičky a také dopravním prostředkem. Hlavně je líná, což pomáhá rozvíjet komický charakter věčného nespokojence. Loutka se španělským jménem nazývá Lobo Dantes, je vysoká 3,10m a uveze až 8 osob.

orel, v příběhu Orlice Přemysla
Orel, v příběhu Orlice Přemysla, mateřsky moudrý charakter. Je impulsivní a vždy ví, co si má myslet. Loutka orla váží 750kg, má rozpětí křídel až 9,5m a dokáže létat pomocí vysokého jeřábu. Unese akrobata na šále nebo jezdce na svém hřbetě.

A tady už fotky ze samotného "letu" Orlice a holčičky Elišky...
křídlo a dole zavěšená akrobatka - stín na katedrále
Doufám, že se Vám let líbil, že jste si jej užili a neměli cestou závrať :)

2 komentáře:

 1. No teda myslím,že vidět takové obří loutky v pohybu musí stát za to.
  Ale je pravda,že když se na akci sjedou spousty lidí,je to hodně náročné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Blani byl to zážitek, i když jsem viděla v pohybu jen orla! Jít s průvodem bylo opravdu nemožné, těch davů bylo tolik, že jen se posunout ze svého místa byl nadlidský výkon. Jediná možnost byla stát už dopředu na stanovišti (byly celkem 3, kde se odehrávalo něco většího) a čekat...ale to by člověk musel jít v pátek, sobotu i v neděli, aby viděl představení celé :) Třeba bude nějaká reportáž a všichni se budou moct v klidu podívat na celý příběh :)

   Vymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.