pondělí 19. února 2018

Bez šamponu I.

Rozhodně se tady nechci rozepisovat o tom, co je nopoo metoda, jaké jsou způsoby mytí, jak funguje barvení hennou, atd. Jsou to pouze moje zkušenosti sepsané do relativně stručného článku. Pokud by Vás metoda zaujala, v článku je spousta odkazů, které mi na nopoo cestě velmi pomohly a určitě pomůžou i Vám :) 
K téhle metodě jsem se stavěla dost skepticky. Hlavně proto, že jsem o ní věděla houby s octem. Vlastně jen to, že se při ní vlasy myjí pouze vodou (což není úplně pravda). Jo, znělo to jako sen, ale nedovedla jsem si to představit.
K no poo metodě jsem se blíž dostala čirou náhodou. Dělala jsem si rešerši na téma barefoot boty a narazila na parádní článek od Jantar. A jelikož se mi její článek četl moc dobře, brouzdala jsem, co zajímavého má Jantar na blogu dál. A ona no poo metoda. Jsou to dva na sebe navazující články - první a druhý. Jelikož jsem v tu dobu experimentovala se vším možným i nemožným, tak jsem si říkala, proč ne. Honza už si o mě stejně myslí, že jsem cvok, tak to vem čert.
Nejdřív jsem zkoušela mytí žitnou moukou, ta byla totiž doma. Splachovala jsem octem naředěným vodou. Čekala jsem zázraky, jak si nebudu muset pět dní mýt vlasy!! A ono prd, velebnosti. Myla jsem pořád stejně často. Po čase se mi ale objevily lupy. Naklusala jsem tedy do facebookové skupiny no poo a sledovala diskuze. Mezi tím jsem si na nopooshopu pročetla spoustu dalších článků, objednala si marocký jíl a kančí kartáč. Po žitné mouce jsem postupně vyzkoušela vajíčko s kakaem (to mi vyhovovalo moc), jen žloutky s vodou, marocký jíl, tuhé šampony od Naturinky (mastily mi vlasy) a taky jedlou sodu (ta mi jakš takš vyhovovala). Lupy jsem měla pořád, ale nechtěla jsem to vzdát. Nakonec jsem napsala Haničce s prosbou o radu. Ta se mě zeptala, zda si vlasy po umytí fénuju. Nefénovala, ale začala jsem. Taky mi poradila, že na lupy je dobrý indický bylinný prášek neem. Takže další kolo zkoušení. Ajurvédské bylinky už namíchané mi moc neseděly. Když jsem byla u Haničky v kadeřnictví, udělala mi zázračnou mycí směs z různých indických bylinných prášků a žitné mouky a světe div se, paráda! Nakonec jsem na nopooshopu objednala bylinné prášky všeho druhu a myslím, že mám svého favorita. Mimochodem Haničku i nopooshop Vám moc doporučuju, Hanička je opravdu zběhlá v bezšamponových metodách i barvení hennou. Pokud byste si chtěli přečíst více, tak článek o nopoo a článek o henně. V nopooshopu Vám zase vždycky přibalí k zásilce dárek a je s nimi parádní komunikace. Minule jsem se ptala, kdy bude naskladněný Neem 400g a pan Stejskal mi zázračně jeden vylovil ve skladu, dokonce mi jej týden schoval, než udělám objednávku :)
A čím že si teď myju vlasy? 1 lžíce neemu, 1 lžíce reethy (mýdlové ořechy), 1/2 lžíce amly a 1/2 lžíce bhringraje.
ajurvédské bylinné prášky 
Chtěla jsem si objednat místo bhringraje shikakai, ale ten nebyl, tak jsem zkusila tohle. A musím říct, že jsem spokojená! Po půl roce zkoušení jsem konečně objevila to, co mi vyhovuje a vlasy si po spooooustě let nemusím mít obden, ale jednou za 4 dny. Jsou pevnější, lesklejší a příjemnější.
Jednou jsem byla líná si namíchat "něco na hlavu" a sáhla jsem po šamponu. Zaplakala jsem ještě ten den, protože mi vlasy lítaly úplně všude a nebyla s nimi řeč. Ačkoli to bylo stále ve fázi zkoušení, tohle pro mě bylo jasným důkazem, že k šamponu se vracet nechci.
bylinné prášky

vypadá to jako bažina, co? :)
Jako oplach se používá většinou ocet. Mně moc nevyhovuje, rychleji se mi po něm mastí vlasy. Nakonec jsem skončila u piva :) dolitého vodou, funguje to zároveň jako tužidlo. Zbytek piva je samozřejmě nejlepší nalít do bříška :)

Co se týče barvení, barvím se od nějakých 17. Ve svých 29 jsem přešla na hennu, konkrétně voono hennu copper. Mám od přírody tmavě hnědé vlasy a v nich zbytek barvy z loňského května (loni jsem se totiž "zbláznila" a po X letech se rozhodla nechat si dorůst svého ježoura do dlouhých vlasů, takže barva odrůstá spolu s přibývající délkou vlasů). Dneska mám mikádo těsně pod uši, ovšem barva se v konečcích stále drží. Henna mi jednak pěkně schová šediny (ano, jsem šedivá. Sice ne nijak výazně, ale když se nenabarvím, je to poznat:)) a dvak mi docela dokáže sjednotit moji dvojbarevnou barvu vlasů (rozuměj přirozenou barvu a barvu z kadeřnictví). Těším se, až mi odroste (nebo bude ustřižen?) i zbytek chemické barvy a henna bude moct konečně kouzlit naplno. Právě díky sem-tam šedinám mi dělá na vlasech zajímavé barevné kompozice :D Takhle to zní vtipně, ale vážně se mi moc líbí, jak mi henna barví vlasy do mírně načervenalého odlesku.
To je asi vše, o co jsem se chtěla dnešním článkem podělit. Třeba někomu pomůže rozhoupat se k vyzkoušení stejně, jako mě pomohl článek od Jantar. Indickým bylinným práškům zdar! :)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.