úterý 11. září 2018

Bez šamponu II.

O tom, že používám bezšamponovou metodu jsem psala už tady. Uběhlo půl roku a já jsem tu s novinkami :) Bohužel, ani kombinace z minulého příspěvku mi od lupů nepomohla úplně. Nakonec jsem, chtě nechtě, přešla zpátky na šampon, ale tzv. kompromisní šampon, tedy bez parabenů, silikonů, SLS a SLES. Konkrétně jsem si koupila kopřivový šampon od Urtekramu. Můj pocit ze šamponu byl lehce schizofrenní. Na jednu stranu bylo skvělé opět cítit pěnu pod rukama, cítit, jak se pěna krásně dostává do všech míst a je jí hodně. Ale zároveň jsem po umytí měla problém s rozčesáváním, vlasy byly dost zašmodrchané. Já vím, mohla jsem použít kondicionér, ale chtěla jsem se držet co nejblíže no poo metodě, ač s šamponem. Věděla jsem totiž, že bych no poo metodu chtěla zkusit znovu. Z počátku byla situace stále stejná a já měla spoustu lupů. Postupem času se to začalo lepšit a asi už by se dala znovu zkusit no poo metoda, ale tentokrát zaúřadovala moje lenost. Šampon byl pohodlný, nemusela jsem nic míchat, dobře se aplikoval.
Až přišel začátek srpna. (Mimochodem je zajímavé, že první zkoušení no poo metody začalo také v srpnu, loňského roku :)) Při procházení facebookové skupiny "Svět non toxic" jsem objevila článek, kde si jedna z administrátorek pohrávala s pH mycí směsi. Šlo tam tedy spíše o kefírovou masku, ale poselství bylo zkusit si změřit pH v tom, čím si vlasy myjeme. To mě přivedlo na nápad, že chyba možná byla právě v pH. Názory se různí, ale na čem se shodnou všichni je to, že pH přípravku na vlasy by mělo být kyselé. Věděla jsem sice, že právě proto je potřeba hlavu přelít kyselým oplachem, ale nenapadlo mě okyselit přímo mycí směs. Jelikož mě poslední týdny trápilo, jak moc mám vlasy po mytí zamotané a taky jsem začínala trpět ukrutným svěděním hlavy, vyhrnula jsem si rukávy, vylovila z hlubin koupelnové skříňky všechny 4 indické prášky (viz. 1. článek), citron a hurá do míchání.
Zásobu pH papírků mám doma, protože už pár měsíců vařím doma mýdlo. Přiznám se, že pokusit se změřit pH v "bahně" byla dost vtipná záležitost, takže jsem to nakonec vzdala a riskla jsem to, jak to bylo. Prášky dávám od oka, ale nikdy více než polévkovou lžíci. Na toto množství používám šťávu z 1/2 citronu a doplním vodou, aby měla směs konzistenci tekuté kaše. Hned po prvním mytí jsem zajásala, vlasy šly krásně rozčesat, byly hebké a neskutečně lesklé! Řekla bych, že se mastí podobně, jako po kopřivovém šamponu (tj. po 2 dnech, 3. den už je nutné mytí nebo culík).
Jednou se mi zadařilo, že jsem myla až po pěti dnech a po vyfoukání mě čekalo nepříjemné překvapení - vlasy byly sice umyté, ale přesto mastné a bylo to na nich vidět. Osobně si myslím, že to bylo odfláknutým vetřením směsi do pokožky hlavy, odfláknutým vymytím a taky nedokonalým sušením. Protože foukat na sebe teplý vzduch z fénu, když venku je 38°C a doma je 29°C, je vražedné. Proto jsem se vždy snažila vyfoukat vlasy hlavně u hlavy a zbytek nechat volně doschnout. Poučená tímto nezdarem jsem při dalším mytí použila umíchané směsi méně, poctivě jsem vmasírovávala do pokožky hlavy, opláchla halabala a nanesla zbývající směs. Teprve pak jsem oplachovala (pořádně) a sušila opravdu poctivě do sucha. Odměnou mi byly nádherné, lesklé vlasy, které šly po umytí i bez kondicionéru rozčesat velmi snadno.
Nevýhodu vidím v aplikaci směsi. Vadí mi, že při vtírání "bahýnka" se za vlasy nepříjemně tahám a od malička to nemám ráda :) Proto když mám směsí pokrytou celou hlavu, už se moc vtírat nesnažím, právě v tu chvíli přichází mé neoblíbené tahání za vlasy a já jsem z toho nervozní a šidím to. Proto je pro mě lepší dát si tu práci směs pořádně vtírat už při aplikování. Menší boj taky svádím při oplachu. Na to by byla podstatně lepší vana, kam by se člověk ponořil a v klidu dostal bahýnko z každého kousku vlasu a pak teprve opláchnul sprchou. Ve sprše je to pro mě nepohodlné, protože když používám obě ruce, nemá sprcha takovou sílu a když jednou rukou chytím sprchu, abych se s ní dostala blíž k hlavě, tak bych potřebovala ještě třetí ruku, abych mohla z vlasů dostávat zarputilé kousky, které se drží.
Navzdory všemu tomu tahání za vlasy u této metody zůstávám. Nemám po ní lupy, nesvědí mě hlava a vlasy se dají krásně rozčesat! Důkaz místo slibů...:)Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.