neděle 7. října 2018

Kurz krasopsaní v Kreativatelieru

V úterý na konci září jsem byla v Plzni na workshopu krasopsaní, který pořádala Ester z Kreativatelieru. Na kurzu se sešlo 8 žen, trval necelé 3 hodinky a konal se v Muzeu knihtisku a knihy. Kulturní vložka - doporučuju Muzeum navštívit, stojí to za to :)
Na začátku nás každou čekala složka s písankou, speciálním papírem na psaní inkoustem, černým papírem na psaní bílým pisátkem a ještě stránka s cvičnou abecedou. Celá složka spolu s brush penem byla naše :) Pozn.: brush pen je štětcové pero, které reaguje na tlak. Když netlačíte, píše tence, když přitlačíte, linka se rozšíří. K zapůjčení jsme měly perko, měkkou tužku, barevné brushe, bílé pisátko a brushpen, který se naplní vodou a můžete si štěteček máchat ve vodových barvách dle libosti a uvážení.
Nejdříve jsme si vyzkoušely psaní cvičné abecedy tužkou. Ta byla natolik měkká, že reagovala podobně jako brush - čím větší přítlak, tím silnější linka. Mezitím nám Ester vysvětlila základy a postupně jsme přešly k psaní brushem. Tady to bylo za mě trochu divoké, protože Ester nám na tabuli kreslila různé varianty písmenek. Nevěděla jsem, jestli mám dřív trénovat do krasopísanky, nebo si vedle na papír kreslit varianty písmenek. Písanku totiž tvořila pro Kreativatelier paní Markéta a některá písmenka se lišila.

Povětšinou se mi podstatně víc líbila písmenka kreslená Ester na tabuli, než ta, co jsme měly v písance. Bohužel nevycvičená ruka nezvládala písmenka překreslit tak, aby byla podobná těm na tabuli, což můžete vidět na fotce níže, kde jsem dokonce škrtala :-D


Za sebe bych tedy uvítala, kdybychom tyto varianty dostaly na papíře a mohly se spíš věnovat tréninku než snaze překreslit v danou chvíli nepřekreslitelné (nepřepsatelné?). Mluvila jsem o tom s Ester, která mi řekla, že abeceda, kterou píše na tabuli, se povede pokaždé jinak a právě v tom je kouzlo handletteringu. Tomu rozumím a nakonec jsem to vyřešila po svém. Zhruba u malého písmene "b" jsem písanku založila a snažila se psát si Esteřina písmenka na papír bokem, protože se mi prostě líbila podstatně víc, než písanková a chtěla jsem si je uchovat na trénink doma. Tady bych "vytkla" další věc, že v písance je jeden řádek na každé písmeno. Naštěstí se dnes dá na internetu sehnat vše, takže se dají najít "písanky" všemožné, popřípadě si můžete koupit písanku od Krasopisky, kterou si budu vyzvedávat teprve zítra, takže Vám o ní nemůžu teď říct víc.
Jako další jsme zkoušely psaní písmenek vodovkovým perem a za sebe a slečnu Martinu sedící vedle mě můžu říct, že to byla největší zábava! Určitě to není metoda, která by byla na začátku jednoduchá. Barva se postupně ředí vodou, když si následně vymácháte štětec v jiné barvě, můžete dostat jiný barevný přechod, než si přejete... Úskalí je spousta, ale určitě stojí za to se to naučit.Perko mě nenadchlo vůbec. Zjistila jsem, že kdysi v první třídě jsme se (prý) učili špetku a v té držet pero. Jelikož už jsem z první třídy pár let, vůbec si to nepamatuju a právě proto, že neumím držet pero ve špetce a držet ho napřímo proti papíru, mi perko nešlo a ani mě nebavilo (což je z fotky dost poznat). Text vzniklý perkem je nádherný, ale pro mě je to zatím vysoká škola a já nemám ani základku, takže hezky postupně.

Teda Hujere, ta kaňka v tvým věku!
Jako poslední jsme zkoušely psaní bílou barvou na černý papír. Tam se mi nezamlouvalo, že bílé pisadlo nedělalo takový pěkný efekt jako černý brush. Nicméně má šikovná sousedka Martina vytasila sadu 10 metalických barev, které píšou na bílou i černou a to vám byla paráda! Ostatně rozdíl můžete vidět i na fotce, ačkoli metalíza se mi zachytit zrovna nepovedla.


Podtrženo shrnuto, pokud jste krasopsaním nepolíbení, vřele Vám doporučuju jít k Ester. Naučíte se základy, odnesete si písanku i brush na trénování doma, vyzkoušíte si i další možnosti krasopsaní, jako je perko, falešná kaligrafie, vodovkový brush a různé jiné barevné brushe. Nadto strávíte tři hodinky v příjemné společnosti a naučíte se něco nového, a to se vždycky hodí :) Písmenkům zdar!

Mám co trénovat, zejména rozložení textu :-)
AKTUALIZACE 23. 10. 2018: Po velmi krátké době mě opouští brush z kurzu, jak můžete vidět na fotkách níže. Přikládám i foto brushe, aby případní krasopsavci věděli, že tato značka asi nebude patřit mezi nejkvalitnější...
Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.